Historia klubu

Historia PDF Drukuj Email

Międzyzakładowy Klub Sportowy „Mieszko” powstał w listopadzie 1974 roku i był kontynuatorem piłkarskich tradycji w Gnieźnie zapoczątkowanych w Kolejowym Klubie Sportowym Stella.

Do założycieli MKS Mieszko zaliczali się między innymi Ryszard Kędzierski, StanisławKuc, Włodzimierz Fryta, Marian Holzer, a także Jan Janowiak.

W swojej dwudziestokilkuletniej historii klub przeżywał wzloty i upadki. Do wzlotów należy zaliczyć walkę w sezonach 1978/79 i 1979/80 o awans do II ligi. Przegrany ostatecznie ze Stalą Stocznia Szczecin oraz z Arkonią Szczecin, a także udane występy w rozgrywkach III ligi w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych.

W roku 1988 zespół seniorów Mieszka osiągnął największy w historii klubu sukces awansując do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Po wyeliminowaniu takich drużyn jak Gwardia Warszawa, Śląsk Wrocław, Szombierki Bytom gnieźnianom przyszło zmierzyć się z warszawską Legią. Tutaj niespodzianki już nie było, w Gnieźnie przy dopingu ponad 15 tysięcy kibiców Mieszko przegrał 0:5 a we Warszawie uległ 1:5 (honorowa bramka autorstwa Tomasza Kurowskiego).

W 1992 roku zespół z Gniezna opuścił szeregi III ligi. Po kilkuletniej walce w IV lidze w sezonie 1996/97 drużyna spada  do Klasy Okręgowej. Tam walczy ze zmiennym szczęściem do roku 2001 kiedy tow pięknym stylu wygrywa rozgrywki i awansuje do IV ligi. Dodatkowo gnieźnianie w sezonie tym ustanowili rekord strzelecki zdobywając w 30 spotkaniach aż 108 goli. W sezonie 2002/2003 Mieszko wygrał czwartą ligę. W barażach pokonał Astrę Krotoszyn i po ponad dziesięciu latach gnieźnieńska drużyna ponownie gra w III lidze.

W międzyczasie, tj. 14 stycznia 2000 roku, klub zmienił nazwę na KS „Mieszko Faber” Gniezno i jużw pierwszych meczach w IV lidze zalicza się do czołowych zespołów walcząc o powrót do III ligi. Jako beniaminek w sezonie 2001/02 zespół zajmuje wysokie 3 miejsce.Rok późniejzespół wywalczył wcześniej wspomniany awans.To wspaniały sukces Zarządu Klubu w osobach Prezesa Jacka Owczarzaka, V-ce prezesów Wiesława Bartkowiaka oraz Stefana Chojnackiego jak również szerokiej kadry zespołu z trenerem Dariuszem Kuryło.

Od rundy wiosennej sezonu 2004/2005 klub pozyskał nowego sponsora i gra pod nazwą LNB Mieszko Gniezno. Zmienił się także zarząd klubu. Tworzą go Piotr Stefański - prezes, Roman Gąsiorowski i Bogdan Kozłowski - wiceprezesi i Dawid Frąckowiak - sekretarz klubu. Pozyskanie sponsora w ogromnym stopniu ułatwiło walkę o utrzymanie się w trzeciej lidze. Na finiszu rozgrywek klub awansował na 13 miejsce, które zagwarantowało prawo gry w sezonie 2005/2006 na boiskach trzecioligowych.

W kolejnym sezonie celem zespołu była walka o pierwsze miejsca w ligowej tabeli. Jednak pomimo wielu wzmocnień zespół grał fatalnie. Po rundzie jesiennej zajmował 14 miejsce. W tym okresie sukcesem drużyny był niewątpliwie awans do 1/16 rozgrywek Pucharu Polski. To pozwoliło na rozegranie przy Strumykowej kolejnego, historycznego spotkania, tym razem z Górnikiem Zabrze. Po porażce 0:1 i odpadnięciu z PP rozpoczęła się walka o poprawę miejsca w ligowej tabeli. Mieszko był rewelacją rundy wiosennej, którą wygrał i zajął bezpieczne miejsce w ligowej tabeli.

W sezonie 2007/2008 rozpoczęła się walka o awans do nowej drugiej ligi. Po rundzie jesiennej zespół zajmował 8 miejsce i osiągnięcie celu było blisko. Jednak z powodu braku finansów zimą klub musiał rozstać się z większością zawodników i praktycznie zrezygnować z walki o II ligę, której progi finansowej okazały się zdecydowanie za wysokie. Mieszko ostatecznie po tym sezonie musiał zadowolić się miejscem w gronie zespołów, które walczą w nowej 3 lidze.

Niewątpliwym sukcesem klubu jest to, że kilku zawodników, którzy reprezentowali barwy Mieszka z powodzeniem występowało lub nadal występuje w czołowych polskich i europejskich klubach. Wymienić tutaj należy Przemysława Urbaniaka, Arkadiusza Radomskiego, Łukasza Fabiańskiego czy Szymona Pawłowskiego.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości